
Photo: Sterling Lanier @ Unsplash
Новоизбраният кмет на Венеция, Симоне Вентурини, възнамерява да увеличи и без това спорната такса за туристите, които посещават града само за един ден.
За правото на достъп до града от гостите може да се събира такса в размер на цели 50 евро. Както отбелязва The Guardian, по този начин местните власти се надяват да ограничат наплива от туристи в периодите на най-голямо натоварване още по-ефективно.
През 2024 година Венеция стана първият туристически град в света, който въведе входна такса за еднодневните посетители. Тогава туристите заплащаха по 5 евро през 29-те най-натоварени дни в периода от април до юли.
Макар че схемата все още не е довела до осезаемо намаляване броя на посетителите, през първата година от прилагането ѝ тя е донесла 2,4 милиона евро приходи в градския бюджет — значително повече от първоначалните очаквания.
Властите на Венеция са убедени, че с течение на времето този механизъм ще помогне на града, който е част от световното наследство на ЮНЕСКО, да се справи с проблема със свръхтуризма.
Туристите, които са резервирали нощувка във Венеция, са освободени от заплащане на таксата. От нея са освободени също жителите на област Венето, откъдето идва по-голямата част от еднодневните посетители, както и децата под 14-годишна възраст.




















